Program
Výstava fotografií Jana Buriana
pá 06. 01. 2012
00:00
Sál Střelnice
(26.3.1952, narodil se a žije v Praze)
spisovatel - od roku 1990 vydal více než deset knih – od sbírek poezie (Hodina duchů (1990), Ženy muži a jiné básně (2008), vlastních pamětí (Rychle než to zapomenu), souboru fejetonů (Je tu nějaký zavěšený kafe?, Přízrak v nákupním středisku) a televizních rozhovorů až po knihy inspirované cestováním a poznáváním cizích kultur (např. Dánsko, Island, Chile, ostrovy v Baltském moři, Portugalsko), o kterých tvrdošíjně odmítá mluvit jako o cestopisech. Napsal už i libreto k opeře...
televizní moderátor – v letech 1993 – 2005 jsme mohli většinou na programu ČT2 spatřit nějaký ze 135 natočených pořadů s názvem Posezení s Janem Burianem, nedávno uvedla ČT1 jeho pořad Burianův den žen, na němž spolupracoval s řadou mladých filmových dokumentaristů (Vít Klusák, Filip Remunda, Erika Hníková a další)
autor dokumentárních filmů – s režisérem Pavlem Kouteckým natočili před několika lety cyklus dokumentů Chilský deník (pět půlhodinových snímků z této vzdálené země), v rámci cyklu Severská cesta také filmy Islandská paměť, Žít jako Dán a Bornholm – Mimo sezónu. Spolupracoval i na dalších filmech Pavla Kouteckého (Kde je pravda?, Do života aj.)
Jan Burian je mimo jiné propagátorem kontroverzního hesla: „Kopírování zachraňuje hudbu!“, uvádí přehlídku dokumentární tvorby na festivalu Finále - Plzeň, organizuje volné sdružení Osamělých písničkářů a jejich společné pravidelné koncerty a občas vystavuje své fotografie.
průvodce – v této úloze vyráží do světa již více než deset let. Provádí po Islandu, Portugalsku a nově i v Chile a na ostrovech Rujana,Bornholm a Öland v Baltském moři. Tyto jeho cesty jsou plánovány částečně podle jeho knih (Sága o cestě na Island, Chilský deník a Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky). Jan Burian klade důraz nejen na poznávání přírodních krás té které země, ale vypráví svým turistům značně podrobně i o historii, umění, literatuře, současném životě, mentalitě tamějších lidí, a často dochází i na srovnávání s tím, jak žijeme u nás.
Přístupné na požádání v kanceláři.